Šolcova ili crvena patuljasta zvezda prošla je kroz naš solarni sistem na udaljenosti manjoj od jedne svetlosne godine od Sunca pre samo 70.000 godina, rekli su astronomi, dodajući da nijedna zvezda do sada nije prišla tako blizu.
Međunarodni tim istraživača saopštio je da je zvezda prišla pet puta bliže nego naš trenutno najbliži zvezdani sused – Proksima Kentauri.
Objekat, crveni patuljak poznat kao Šolcova zvezda, kružio je kroz spoljne prostore solarnog sistema – region poznat kao Ortov oblak.
Šolcova zvezda nije sama, nego je u njenim putovanjima prati objekt poznat kao smeđi patuljak. To su u osnovi propale zvezde kojima nedostaje neophodna masa da podstakne fuziju u njihovom jezgru.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu „Astrofizikal džurnal leters„.
Astronomi, predvođeni Erikom Mamajekom sa Univerziteta Ročester u Njujorku, kažu da su 98 odsto uvjereni da je Šolcova zvezda putovala kroz „spoljni Ortov oblak“ – region na obodu solarnog sistema ispunjen trilionima kometa.
Ovaj region je u obliku sferične školjke oko Sunčevog sistema i može da se proširi na površinu od čak 100.000 astronomskih jedinica, odnosno AU.
AU je razdaljina između Zemlje i Sunca.
(Srna.rs)