Nastupi besa su normalna pojava u životu jednog dvogodišnjaka, zato zapamtite da u nastupima besa vaše dete nije bezobrazno i divlje – ono se ponaša u skladu sa svojim uzrastom. Vi ste ti koji u datoj situaciji treba da pokažete da ste zreli i da se ponašate u skladu sa svojim uzrastom, tj. da ne dozvolite sebi da izgubite kontrolu u toj situaciji.
- Ostanite mirni!
Vaša ljutnja će samo dodatno podgrejati njegovu, pa će vam posle samo biti teže da se smirite. Dete se može uplašiti ukoliko vas vidi ljute, a bes i strah nisu dobra kombinacija. Ovaj pristup neće odmah uroditi plodom, ali videćete da će vremenom i dete imati veću kontrolu nad sobom i da se vaš trud isplatio. Ukoliko ne možete da se kontrolišete (svi mi imamo loše dane), dajte sebi tajmout i malo se udaljite od deteta.
- Govorite tiho i smireno!
Nemojte pokušavati da ga nadjačate, jer tako samo ulećete u zamku. Ono će pokušati da vas nadjača i niko nikoga neće čuti. To što govorite tiho i mirnim tonom detetu će biti znak da kontrolišete situaciju, a možda će se smiriti jer od svog dranja ne može da vas čuje.
- Bez batina!
Pribegavanje batinama znači da ste izgubili kontrolu. Pored toga, napadi besa su nešto što dete ne može da kontroliše u ovom uzrastu, pa ga praktično kažnjavate zbog nečega što nije u njegovoj moći.
- Ne pokušavajte da se raspravljate sa detetom tokom nastupa besa.
Sačuvajte racionalna objašnjenja za racionalnije trenutke.
- Pokušajte da ga uzmete u ruke.
Nekoj deci prija da ih roditelj uzme u naručje tokom nastupa besa. Starija deca se tome opiru, samo se više otimaju i beže. Naravno, vi procenite kakva je situacija, pa ukoliko dete ne želi vaš zagrljaj u tom trenutku, nemojte primenjivati ovu taktiku.
- Pokušajte da mu skrenete pažnju.
Ovo ne deluje kod sve dece, ali vredi pokušati jer u nekim sitacijama kao i oni sami da ne znaju kako bi prekinuli svoj ispad, pa im neka mala distrakcija može dobro doći.
- Ignorišite nasup besa.
Ovo je efikasan pristup koji pedagozi ponekad nazivaju "metodom gašenja". Nastavite da radite što ste radili i pre detetovog nastupa besa, pevušite ili mirno pričajte dajući mu signal da ne obraćate pažnju na njegov bes.
Napomena: Ovaj metod ne treba primenjivati ukoliko je dete posebno osetljivo ili je pod velikim stresom. U tom slučaju, pokušajte da ga utešite.
- Ne popuštajte!
Nikada ne ispunjavajte dečije zahteve tokom napada besa jer će dete početi time da se koristi da bi dobilo ono što želi.
- Ne očajavajte!
Sva deca prolaze kroz ovu fazu, važno je da vi kontrolišete situaciju i da budete svesni da je ovo samo faza.
(Family.rs)